➡ forumIdei/Blog

➡ forumIdei/Blog

Andrzej Leder: W jakiej Polsce chcielibyśmy żyć

2020-02-01

W Polsce opowieść o tym, że trzeba poszerzać sferę partycypacji obywateli, wyprzedza  praktykę polityczną – mówił Andrzej Leder, podsumowując konferencję forumIdei Fundacji Batorego „W jakim kraju chcemy żyć?”. Bez zmiany wyobrażeń na temat tego, czym ma być polska wspólnota obywatelska, nie będzie możliwa żadna realna zmiana społeczna.

➡ forumIdei/Blog

Grzegorz Makowski: Indeks Percepcji Korupcji 2019 – świat w stagnacji, Polska spada

2020-01-23

Transparency International opublikowało nowe wyniki Indeksu Percepcji Korupcji*, który obejmuje 180 państw. W czołówce najlepiej postrzeganych państw pozostaje Nowa Zelandia i Dania z wynikiem 87 punktów. Nie zmieniła się sytuacja państw najgorzej ocenianych – Somalii, Sudanu i Syrii – odpowiednio 9, 12 i 13 punktów. Średnia dla państw UE to 64 punkty. Niestety, notowania Polski spadają od 2015 roku. W tegorocznej edycji Polska otrzymała 58 punktów – to najgorszy wynik od 2012 roku.

➡ forumIdei/Blog

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: Międzynarodowe szachy i polski pionek

2020-01-13

Konfrontacja irańsko-amerykańska pokazuje, że międzynarodowa gra przypomina dziś wielowymiarowe szachy. Wielcy gracze przesuwają pionki na kilku frontach i dbają, by konflikty toczyły się w krajach trzecich. Polska powinna zrobić wszystko, by uniknąć takiego losu.

➡ forumIdei/Blog

Adam Gendźwiłł: Koniec niezależności PKW?

2019-12-23

Nowy sposób wyłaniania Państwowej Komisji Wyborczej to fundamentalna zmiana ustrojowa. Wyłonienie siedmiu spośród dziewięciu członków PKW przez kluby poselskie stwarza poważne ryzyko przeniesienia sporu pomiędzy partiami na instytucję, która nie tylko czuwa nad organizacją wyborów, ale też kontroluje partyjne finanse i prawidłowość przeprowadzania kampanii wyborczych.

➡ forumIdei/Blog

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: Putin-Zełenski 1:0, czyli co wynikło ze szczytu w Paryżu

2019-12-12

W komentarzach po szczycie Rosja-Ukraina w Paryżu dominuje przekonanie, że wynik tego spotkania to remis, z lekkim nawet przechyłem na korzyść Ukrainy. Moim zdaniem niestety tak nie jest.

Grażyna Kopińska: Petycje – czy dobrze wykorzystywany instrument aktywności obywatelskiej?

2019-12-10

Pięć lat temu uchwalono ustawę, która miała dać obywatelom nowe narzędzie kontrolowania poczynań władzy i pozwolić na lepszą komunikację z jej organami. Petycje okazały się jednak instrumentem, który jak na razie nie przyniósł przełomu, jeśli chodzi o wzrost zaufania publicznego i aktywizację obywateli.

➡ forumIdei/Blog

Grażyna Kopińska: Stare i nowe grzechy legislacji pod rządami PiS

2019-11-21

Chociaż w kampanii wyborczej 2015 Prawo i Sprawiedliwość domagało się wzmocnienia „czynnika obywatelskiego” i opozycji w stanowieniu prawa, nie tylko nie zrealizowało wyborczych postulatów, ale do dawnych „antyobywatelskich” grzechów polskiej legislacji dodało szereg nowych.

➡ forumIdei/Blog

Paweł Marczewski: Nierówności po 30 latach demokracji są bardziej dotkliwe

2019-11-15

Nowy raport Legatum Institute i Erste Group pokazuje, że żyje nam się lepiej, niż przed 1989 rokiem. Tyle że dziś to już nie wystarcza, a samo przypominanie, jak źle było przed przełomem nie rozwiąże realnych  i coraz bardziej palących problemów z jakością i dostępem do dobrej edukacji czy służby zdrowia.

➡ forumIdei/Blog

Andrzej Rychard: W jakim kraju chcemy żyć?

2019-11-08

PiS próbuje dokonać podziału cywilizacyjnego. W jego wizji wspólnoty istnieje tylko państwo narodowe i rodzina, nie ma niczego pomiędzy. Są jednak inne sposoby definiowana wspólnoty, a polskie społeczeństwo po 30 latach demokracji nie daje się zredukować do prostych dychotomii – przekonuje profesor Andrzej Rychard w wystąpieniu, które otworzyło konferencję forumIdei Fundacji Batorego „W jakim kraju chcemy żyć?”

➡ forumIdei/Blog

Szymon Ananicz: Polki i Polacy, bójcie się!

2019-10-31

Nowy raport forumIdei Fundacji Batorego „Zarządzanie strachem. Jak prawica wygrywa debatę publiczną”, napisany przez Pawła Cywińskiego, Filipa Katnera i Jarosława Ziółkowskiego, pokazuje, że rządowa propaganda to groźne narzędzie manipulacji. Stosowane systematycznie ma niebezpieczne skutki dla konkretnych mniejszości i całej wspólnoty obywatelskiej. Nie jesteśmy jednak wobec niego bezbronni.

<< < 1 2 3 4 5 6 7 >>
Do góry