Kontakt

Joanna Załuska
tel. 22 536 62 76
Piotr Kosiewski
tel. 022 536 02 72

➡ Fundusz im. Beaty Pawlak

Fundusz utworzony w 2003 roku z darowizny w wysokości 99 390,69 zł zapisanej w testamencie przez Beatę Pawlak – dziennikarkę i pisarkę, która zginęła w zamachu terrorystycznym na indonezyjskiej wyspie Bali 12 października 2002 roku. Fundusz zasilany jest z dochodów z inwestowania powierzonych środków oraz z darowizn osób prywatnych i wpłat 1% podatku dochodowego.

Ze środków Funduszu – zgodnie z życzeniem Ofiarodawczyni – ustanowiona została doroczna nagroda Jej imienia dla autorów najlepszych publikacji (książek i artykułów) na temat innych kultur, religii i cywilizacji. Na nagrodę przeznaczana jest corocznie kwota 10 000 zł. W 2006 roku nagrodę ufundował Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, a w 2008 roku – Agora S.A.

Nagrodę im. Beaty Pawlak przyznaje Kapituła w składzie: Maria Kruczkowska („Gazeta Wyborcza”), Antoni Rogala (przedstawiciel rodziny) – sekretarz, Olga Stanisławska (reporterka), Adam Szostkiewicz („Polityka”) – przewodniczący, Joanna Załuska (Fundacja im. Stefana Batorego), Wojciech Załuska (Katolicka Agencja Informacyjna). W minionych latach członkami Kapituły byli także: Urszula Doroszewska (ambasador RP na Litwie), Wojciech Jagielski („Tygodnik Powszechny”), Piotr Kłodkowski (orientalista, laureat Nagrody w 2004) i Wojciech Tochman (reporter).

Kandydatów do nagrody wybranych spośród autorów tekstów opublikowanych między czerwcem roku poprzedniego a majem roku, w którym nagroda jest przyznawana zgłaszają członkowie Kapituły oraz tzw. nominatorzy: Max Cegielski (pisarz i podróżnik, laureat Nagrody 2009), Krzysztof Czyżewski (Fundacja Pogranicze), Konstanty Gebert (publicysta "Gazety Wyborczej"), Wojciech Jagielski Piotr Kosiewski (Fundacja im. Stefana Batorego), Jarosław Mikołajewski (pisarz i publicysta, laureat Nagrody 2009) i Wojciech Tochman.

Wręczeniu nagrody towarzyszy dyskusja na tematy związane ze współistnieniem i porozumiewaniem się kultur i cywilizacji.


Copyright © Fundacja Batorego
Drukuj stronę
Do góry